مقایسه چیلر و داکت اسپلیت

نفاوت چیلر اسکرو و اسکرال
تفاوت چیلر اسکرو و اسکرال
آگوست 8, 2023
هیت پمپ چیست؟
سپتامبر 9, 2023

چیلر و داکت اسپلیت هر دو جزو محبوب ترین سیستم های تهویه مطبوع هستند که نوع عملکرد کاملا متفاوتی دارند. در این مقاله به بررسی تفاوت چیلر و داکت اسپلیت از جهات اقتصادی، عملکردی، اجزای تشکیل دهنده و همچنین کاربری خواهیم داشت. اما قبل از شروع به مقایسه تعریف کوتاهی از چیلر و داکت اسپلیت خواهیم داشت و سپس به مقایسه خواهیم پرداخت.

چیلر چیست؟

چیلر یکی از انواع سیستم‌های تهویه مطبوع می باشد که برای تولید سرمایش و برودت مورد نیاز در ساختمان‌های مختلف و کارخانجات استفاده می گردد.

وظیفه اصلی چیلر تولید آب سرد برای استفاده در فن کویل و هواساز برای ایجاد سرمایش در مصارف صنعتی و خنک سازی ماشین آلات صنعتی و همچنین، فرایندهای تولید وجهت تولید سرمایش مورد نیاز برای فضای داخلی ساختمان می باشد.

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت نوعی سیستم تهویه مطبوع میباشد که دارای دو بخش یونیت داخلی و خارجی است. سرمایش داکت اسپلیت ها به کمک سیکل تبرید تراکمی انجام می شود و معمولا گرمایش در داکت اسپلیت ها به کمک کویل آب گرم انجام می شود. اما در بعضی از سیستم ها، می توان به کمک کمپرسور گرمایش ایجاد کرد البته این عمل باعث افزایش بسیار زیاد هزینه برق مصرفی ساختمان می شود.

مقایسه اجزای تشکیل دهنده چیلر و داکت اسپلیت

اجزای تشکیل دهنده چیلر اجزای تشکیل دهنده داکت اسپلیت
اواپراتور  فن
کمپرسور  فیلتر
شیر برقی کمپرسور
تابلو برق کندانسور
فلوسوئیچ  کویل DX
فیلتر درایر شیر انبساط
شیر انبساط کویل آب گرم
شیر اطمینان  الکتروموتور فن
شیر شارژینگ
پرشر سوئیچ
گیج های فشار
کندانسور
سنسور دما

مقایسه اماکن کاربردی چیلر و داکت اسپلیت

موارد استفاده چیلر موارد استفاده داکت اسپلیت
برج ها ویلاها
ویلا ها رستوران‌ها
بانک ها مراکز تفریحی
سینماها مراکز آموزشی
مراکز تجاری ساختمان های اداری
صنایع غذایی ساختمان های تجاری
صنایع دارویی ساختمان های مسکونی
صنایع شیمیایی رستوران ها و تالارهای پذیرایی
سالن های ورزشی دانشگاه‌ها و ساختمان های آموزشی
ساختمان های اداری
سالن های آمفی تئاتر
آپارتمان های مسکونی
رستوران ها و تالارهای پذیرایی
دانشگاه‌ها و ساختمان های آموزشی

مقایسه مزایا و معایب چیلر و داکت اسپلیت

مزایای چیلر مزایای داکت اسپلیت معایب چیلر معایب داکت اسپلیت
تولید صدا و ارتعاش کم استفاده از تکنولوژی اینورتر آسیب پذیری بیشتر نیاز به کانال کشی
سازگاری با محیط زیست عیب یابی آسان هزینه اولیه بالا طول عمر متوسط
امکان لوله کشی با طول بالا فیلتراسیون هوا نیاز به وجود سختی گیر آب عدم امکان کنترل ظرفیت
مصرف انرژی مناسب صرفه جویی در انرژی هزینه تعمیر و نگهداری بالاتر نسبت به داکت اسپلیت عدم وجود یکپارچگی دما
عدم نیاز به کانال کشی تعمیر و نگهداری ارزان
امکان اتصال به هواساز سرمایش و گرمایش
اشغال فضای کمتر نسبت به داکت نصب و راه اندازی آسان و ارزان
سازگار با هر شرایط اقلیمی فیلترهای قابل شستشو و تعویض
گرمایش یکپارچه صدای کم در حین کارکرد
عملکرد مناسب و راندمان بالا عدم نیاز به سیستم لوله کشی آب
امکان کنترل ظرفیت قیمت به صرفه

مقایسه اقتصادی چیلر و داکت اسپلیت

هزینه اولیه داکت اسپلیت نسبت به چیلر یا سایر محصولات تهویه مطبوع بسیار کمتر است. همچنین هزینه تعمیر و نگهداری چیلر نسبت به داکت اسپلیت بیشتر است و هزینه نصب و راه اندازی داکت اسپلیت صرف لوله کشی مسی بین یونیت داخلی و یونیت خارجی و کانال کشی می شود. اما هزینه راه اندازی و نصب چیلر مربوط به لوله کشی بین چیلر و فن کویل یا هواساز، خرید پمپ آب و غیره می گردد. به عبارت دیگر اگر به صورت میانگین هزینه تمام شده داکت اسپلیت کمتر از چیلر خواهد بود. البته ممکن است این مورد در برخی موارد صادق نباشد.

مقایسه میزان برق مصرفی چیلر و داکت اسپلیت

میزان برق مصرفی و هزینه های آن یکی از عوامل مهم در انتخاب سیستم تهویه مطبوع است.

در ظرفیت های یکسان هزینه برق مصرفی داکت اسپلیت نسبت به چیلر بیشتر است زیرا در اکثر مواقع چیلر از دو یا تعداد بیشتر کمپرسور استفاده می کند که مصرف برق آن نسبت به حالت تک کمپرسور کاهش پیدا می‌کند و به صورت تمام بار کار نمی کند در حالیکه اسپلیت، به صورت تمام بار در تمام مدت روشن بودن کار می کند. در صورت استفاده از کمپرسورهای اینورتر، می توان هزینه برق داکت اسپلیت را کاهش داد اما باز هم هزینه برق مصرفی داکت اسپلیت نسبت به چیلر در ظرفیت برودتی یکسان بیشتر است.

مقایسه نحوه نصب و راه اندازی

نوع لوله کشی در داکت اسپلیت با چیلر بسیار متفاوت است. در داکت اسپلیت لوله کشی های مسی میان یونیت داخلی و خارجی انجام می گردد و از یک جفت لوله مسی برای انتقال مبرد استفاده می شود و لوله کشی مسی داکت اسپلیت را می‌توان تا ارتفاع مشخصی به صورت عمودی انجام داد اما در چیلر این مشکل وجود ندارد و با توجه به نیاز می توان با انتخاب درست پمپ آب را تا ارتفاع دلخواه منتقل نمود.

سیستم داکت اسپلیت مبرد درون لوله ها جریان دارد اما در سیستم چیلر لوله کشی آب انجام می گردد و می توان تا هر مقدار با توجه به پمپ لوله کشی انجام داد. در سیستم داکت اسپلیت برای انتقال هوای تولید شده به وسیله دستگاه باید کانال کشی انجام شود که کانال کشی نسبت به لوله کشی سیستم چیلر هزینه بیشتری دارد.

مقایسه ظرفیت برودتی

ظرفیت برودتی چیلرها می تواند بسیار متنوع باشد زیرا با توجه به نیاز پروژه و نوع کاربری می توان از کمپرسورهای متنوع با ظرفیت بین ۱۰ تا ۱۰۰۰ تن تبرید استفاده کرد اما داکت اسپلیت ها معمولاً در ظرفیت های کم و بین ۱.۵ تا ۵ تن تبرید تولید می شود.

در ساختمان های بزرگ و با متراژ بالا بهتر است از چیلر استفاده شود اما در ساختمانهای کوچک میتوان از داکت اسپلیت استفاده کرد.

چیلر بخریم یا داکت اسپلیت؟

برای انتخاب سیستم تهویه مطبوع از میان دو سیستم چیلر یا داکت اسپلیت باید موارد بسیاری همچون شرایط اقلیمی، نوع کاربری ساختمان، ظرفیت برودتی و… بررسی شوند. این عوامل در انتخاب بهترین سیستم تهویه مطلوب برای ساختمان تاثیرگذار می باشند و نمی توان به صورت قطعی یکی از سیستم‌های چیلر یا داکت اسپلیت را به عنوان بهترین سیستم معرفی کرد.

برای انتخاب بهترین سیستم برای ساختمان باید با کارشناسان با تجربه و متخصصین خبره در در مورد سیستم های تهویه مشورت گردد تا با توجه به شرایط پروژه و نوع کاربری آن بهترین سیستم انتخاب گردد. کارشناسان شرکت تهویه نوین ایرانیان می توانند شما را در انتخاب بهترین سیستم برای ساختمان خود یاری فرمایند.

برای اطلاعات بیشتر و تماس با کارشناسان تهویه نوین با شماره تلفن ۸۸۶۵۹۴۵۸-۰۲۱ یا ۸۸۸۷۴۷۴۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال پیام
1
پیام جدید
مشاوره خرید تهویه نوین
آماده ارائه مشاوره خرید هستیم!