مقایسه فن کویل با اسپلیت (کولرگازی)

تهویه مطبوع هوای تبخیری
نوامبر 12, 2018
داکت اسپلیت چیست؟
داکت اسپلیت چیست؟
ژوئن 22, 2019

کارکرد فن کویل با اسپلیت یا همان کولر گازی متفاوت می باشد که در این مقاله به مقایسه فن کویل با اسپلیت از منظر عملکردی این دو میپردازیم:

فن کویل

تفاوت کارکردهای فن کویل و کولرگازی

یکی از مواردی که می‌توان این دو را مورد مقایسه قرار داد نحوه کارکرد آن‌هاست. کولرهای گازی به‌صورت دو تکه هستند که یک بخش در خارج از ساختمان و یک بخش آن در داخل ساختمان قرار می‌گیرد و از آن می‌توان برای عمل گرمایش(به‌ندرت) یا سرمایش یک بخش و یا واحد استفاده کرد.

اما فن کویل ها به‌صورت چندتایی عمل می‌کنند و در بخش‌های مختلف ساختمان نصب می‌گردند و به‌وسیله آب گرم و یا سردی که از دستگاه‌هایی مانند مینی چیلر ، چیلر ، بویلر یا دیگ آبگرم موتورخانه‌ای می‌رسند به تهویه محیط مربوطه می‌پردازند.

بنابراین در اولین و مهم‌ترین مقایسه فن کویل و کولرگازی به این نتیجه می‌رسیم که اسپلیت ها (کولرهای گازی) برای اماکن کوچک مناسب و فن کویل ها برای اماکن بزرگ و ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری و … بسیار مناسب هستند.

تفاوت فن کویل با اسپلیت از دید توان گرمایش و سرمایش آن‌ها

همان‌طور که می‌دانید اسپیلت ها معمولاً تنها به‌عنوان سیستمی سرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هرچند آن‌ها می‌توانند در حالت گرمایشی نیز کار کنند ولی به علت مصرف برق بالای آن‌ها، به‌صرفه نیست که از آن در گرمایش استفاده شود و به یک دستگاه مکمل گازسوز معمولاً برای زمستان نیاز است. ولی فن کویل هایی که بر اساس آب سرد و گرم کار می‌کنند، در زمستان آبگرم (آبگرم پکیج گازسوز یا بویلر موتورخانه) درون لوله‌های آن جریان پیدا کرده و قدرت گرمایشی برابر با قدرت سرمایشی دارند و در تابستان به آب سرد ارسالی از طرف چیلر، متصل می‌شوند.

دومین تفاوت فن کویل با اسپلیت در توان گرمایشی آن‌ها و نیز نیاز یا عدم نیاز به سیستم مکمل گرمایشی است.

تفاوت فن کویل با اسپلیت از دید مصرف برق و گاز

همان‌طور که می‌دانید هم یونیت‌های داخلی و هم یونیت‌های خارجی کولرهای گازی، فقط مصرف برق دارند و مصرف برق آن‌ها نیز بالا و قابل ملاحظه است. ولی یونیت‌های داخلی فن کویل ها همواره با انرژی برق و یونیت‌های خارجی آن با شکل‌های مختلفی از انرژی کار می‌کنند. برای مثال چیلر و مینی چیلر که وظیفه سرد کردن آب و ارسال آن به فن کویل ها را بر عهده دارند، با برق و بویلر و پکیج گازسوز که وظیفه گرم کردن آب را بر عهده دارند، با گاز شهری کار می‌کند.

مصرف برق این سیستم‌ها نسبت به اسپلیت ها به علت‌های مختلف کمتر است و با مدیریتی مرکزی می‌توان به‌اندازه نیاز ساختمان، هوای سرد و گرم را در ساختمان توزیع نمود و به علت کاربرد انواع تکنولوژی‌ها در آن‌ها، راندمان این سیستم‌ها بسیار بالا است.

بنابراین سومین مقایسه فن کویل و کولرگازی در نوع انرژی مصرفی و میزان مصرف آن‌ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال پیام
1
پیام جدید
مشاوره خرید تهویه نوین
آماده ارائه مشاوره خرید هستیم!