مقایسه فنی کندانسور آب خنک و هوا خنک

داکت اسپلیت چیست؟
داکت اسپلیت چیست؟
ژوئن 22, 2019
دو پهنی لوله مسی چیست وچگونه بوجود می آید ؟
جولای 30, 2019

همان‌گونه که اطلاع دارید چیلرهای تراکمی به جهت کاهش دمای ماده مبرد نیاز به انتقال حرارت از مبرد به محیط بیرون دارد. در حال حاضر این عمل به دو طریق صورت می‌گیرد .

  • انتقال توسط عبور جریان هوا
  • انتقال توسط جریان آب

مشخصاً گرمای ویژه آب و قدرت انتقال حرارت آن از هوای در جریان بیشتر می‌باشد. منتهی در واقع عوامل مختلفی در این جریان دخیل می‌باشند، که به تفصیل به آن‌ها خواهیم پرداخت .

مقایسه فنی کندانسور آب خنک و هوا خنک از منظر جانمایی

به لحاظ چیدمان چیلر با کندانسور هوا خنک و آب خنک اختلافاتی هست که بنا به شرایط محلی و معماری هر پروژه بستگی دارد. چیلرهای با کندانسور آب خنک بایستی در فضای موتورخانه نصب شوند و جهت نصب برج خنک‌کننده نیاز به فضای باز دارند . چیلرهای با کندانسور هواخنک به‌صورت یکپارچه می‌باشند و نیاز به فضای باز دارند .

مقایسه فنی کندانسور آب خنک و هوا خنک از منظر وابستگی

در مورد تمامی دستگاه‌های مکانیکی وابستگی به‌عنوان نقطه ضعف به شمار می‌آید، بنابراین سعی تمامی کاربران بر کاهش این ضعف می‌باشد. چیلرهای تراکمی هوا خنک تنها به انرژی برق وابسته هستند و درواقع به هیچ گونه عاملی به جز انرژی مصرفی وابستگی ندارند.

چیلرهای تراکمی آب خنک علاوه بر وابستگی به انرژی برق به عواملی چون آب ، پمپ سیر کوله برج خنک‌کننده و رسوبات حاصل از آب میکاپ وابستگی دارد. امروزه مصرف آب یکی از بحرانی‌ترین مباحث جامعه بشری بوده ، تا حدی که در برخی از فصول سال با جیره‌بندی آن مواجه می‌شویم .

بنابراین علاوه بر بحث مصرف آب آشامیدنی در شرایط بحرانی آن و نیاز شدید جامعه به آب شیرین ، می‌توان پیش‌بینی کرد که در تمامی شرایط کمبود یا عدم وجود آب کل سیستم تهویه مختل شود.

با توجه به ورود دائم آب میکاپ به سیستم سیر کوله برج خنک‌کننده با پدیده رسوب‌گیری شدید سیستم و افت بازدهی آن مواجه می‌شویم. بنابراین نیاز شدید سیستم آب خنک به واحد تعمیر و نگهداری لاجرم می‌باشد.

تفاوت کندانسور آب خنک و هوا خنک از منظر وابستگی هزینه جاری

با فرض ثابت بودن مصرف انرژی کمپرسور ، تنها به مصرف انرژی در بخش خنک‌سازی مبرد می‌پردازیم. در چیلر با کندانسور هوایی مصرف برق نسبت به چیلر آب خنک %40 افزایش می‌یابد . نکته قابل توجه اینجاست که تنها نبایست به مصرف برق خود دستگاه توجه کرد .

در دستگاه‌های آب خنک مصرف پمپ سیر کوله گردش آب سیستم برج خنک‌کننده به‌علاوه مصرف موتور فن برج نیز به سیستم اضافه می‌گردد، شایان ذکر است مصرف آب برج خنک‌کننده به میزان %1 آب در گردش آن بوده بنابراین بسیار قابل توجه می‌باشد .

در پایان شاهد آن بودیم که علی‌رغم بزرگ‌تر بودن عدد گرمای ویژه آب نسبت به جریان هوا انتخاب سیستم هوا خنک روش بهینه‌تر و حرفه‌ای‌تری نسبت به سیستم آب خنک می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال پیام
1
پیام جدید
مشاوره خرید تهویه نوین
آماده ارائه مشاوره خرید هستیم!