رفع مشکل کمبود فشار آب ساختمان ها

اگر از کولر آبی استفاده می کنید این نکات را رعایت کنید
جولای 30, 2019
انواع کمپرسور کولر گازی
انواع کمپرسور کولر گازی
آگوست 11, 2019

برای رفع مشکل کمبود فشار آب، ساکنین ساختمان ها به نصب پمپ آب رو آورده اند. این پمپ ها با کمک گرفتن از یک منبع تحت فشار آب یا سنسورهای فشار که به پمپ متصل می شوند آب را با فشارهای قابل تنظیم به داخل لوله کشی ساختمان انتقال می دهند و کمبود فشار آب را جبران می کنند.

انتخاب نوع و ظرفیت پمپ به موارد استفاده، تعداد واحدهای ساختمان، طول مسیر لوله کشی و تعداد طبقات ساختمان بستگی دارد.

برای انتخاب مناسب ترین پمپ مورد نیاز ساختمان باید به این موارد توجه کنید تا فشار آب خوبی داشته باشید:

مهم ترین نکته هنگام نصب پمپ این است که بدانید نصب مستقیم پمپ روی لوله انشعاب شهری غیرقانونی است. به همین دلیل برای جلوگیری از افت فشار در لوله اصلی خیابان و کم نشدن فشار آب همسایگان بر اساس میزان استفاده افراد ساکن در ساختمان، مخزنی خریداری کرده و آن را بعد از کنتور نصب می کنیم.
ابتدا آب را از کنتور به منبع ذخیره آب انتقال می دهیم، سپس پمپ، مقدار آب مورد نیاز خود را از منبع ذخیره به لوله کشی ساختمان پمپاژ می کند.

ازمهم ترین مزیت استفاده از منبع ذخیره آب می توان به ذخیره شدن مقدار آب قابل توجه اشاره کرد که در مواقعی که آب ورودی ساختمان قطع شود می توان برای استفاده های ضروری از 1 الی چند روز، – بسته به میزان حجم منبع آب- استفاده کرد.

هنگام نصب پمپ آب و مخزن مکانی صاف و بدون شیب انتخاب کنید و مطمئن شوید که هیچ جسمی مانند سنگریزه بر روی سطح وجود ندارد زیرا موجب لرزش پمپ و عملکرد نادرست آن می شود.

مقدار آب ذخیره مورد نیاز برای منبع آب، به تعداد واحدها و در مواردی متراژ ساختمان بستگی دارد، که به ازای هر واحد حدوداً بین200 تا 250 لیتر می باشد.

توجه: پمپ و منبع را نزدیک هم نصب نمایید و حتما از مکانی سرپوشیده استفاده کنید تا از تابش نور شدید مستقیم و غیر مستقیم و یخ زدگی در فصول سرد سال به دور باشند.

استفاده از شیر خودکار در نصب پمپ آب:

شیر خودکار قطعه ای از اتصالات اصلی پمپ است که جداگانه باید خریداری شود

توجه: شیر خودکار بهتر است بعد از پمپ نصب شود تا زمانی که سیستم تحت فشار است و پمپ خاموش است، فشار روی پمپ نباشد.

لوله کشی پمپ آب را می توان به صورت مستقیم و یا با استفاده از مسیر بای پس اجرا کرد که در اجرای مسیر بای پس می توان پمپ یا منبع آب را در زمان خرابی پمپ یا تعویض آن از مدار خارج کرده و آب به صورت مستقیم با فشار کنتور به شبکه لوله کشی ساختمان وارد شود.

درصورت نصب صحیح پمپ و استفاده ازمخزن با حجم‌متناسب:

توزیع آب با فشار مناسب در طبقات بالاتر را خواهید داشت.
هزینه آب مصرفی شما کاهش می یابد.
در زمان نوسانات شبکه یا قطعی آب از ذخیره آب میتوانید استفاده کنید
جلوگیری از سوختن پمپ بر اثر فشار نوسانات آب شبکه
در هزینه برق شما نیز صرفه جویی می شود.

اگر منزل شما آپارتمانی است حتما از پمپ های فشار قوی و مخزن آب استفاده کنید و برای فشار آب بهتر، برای هر واحد از کنتور مجزا استفاده کنید.

اگر به روشی نادرست پمپ را نصب نمایید:

در طبقات بالاتر با کاهش فشار آب روبه رو خواهید شد.
هزینه آب مصرفی شما افزایش می یابد.
در هنگام قطع آب شبکه؛ آب ذخیره نخواهید داشت.
بر اثر نوسات شبکه احتمال سوختن مکرر پمپ شما وجود دارد.
هزینه برق شما افزایش خواهد یافت زیرا برای هربار استفاده باید پمپ خود را روشن نمایید.
از عمر مفید پمپ و کلید اتوماتیک و منبع انبساط کاسته می شود

اینکه پیشنهاد می شود مخزن ترجیحا بزرگتر انتخاب شود به دلیل این است که در زمان های مورد نیاز حداقل برای سه روز آب ذخیره شده داشته باشید.

مخازن آب اشکال متفاوتی دارند. این مخازن ذخیره آب به اشکال عمودی ، افقی ، مکعبی ، کتابی ، زیر پله ای و … ساخته می شوند. لذا بهتر است قبل از خرید پمپ و پس از محاسبه حجم مورد نیاز ابتدا مکانی که می خواهید مخزن و پمپ را در آنجا نصب کنید در نظر داشته باشید.

مثلا اگر مخزن را در زیر پله های ساختمان که معمولا در آپارتمان ها در نظر گرفته می شود می خواهید نصب کنید بهتر است از نوع زیر پله ای استفاده کنید تا دقیقا مطابق با شیب پله ها بوده و منظره خوبی داشته باشد.

مخازن تک لایه در مناطقی که نور کمتری دریافت می کنند مناسب تر هستند زیرا کمتر احتمال جلبک گرفتن دارند. مخازن سه لایه هم به دلیل اینکه عبور نور از آنها مشکل است بیشتر توصیه می شوند.

نکات مهم برای جانمایی مخازن ذخیره آب:

مخزن آب را بهتر است از نوع سه لایه و پروپیلن اسنتخاب نمایید تا نور را کمتر از خود عبور دهد
مخازن ذخیره آب را باید در مکان هایی تعبیه نمایید که از نور مستقیم خورشید در امان باشند
بهتر است در هنگام انتخاب مکان برای منبع ذخیره آب گلوگاه ها و دسترسی راحت لوله کش و تعمیرکار را در نظر داشته باشید. زیرا در هنگام تعمیر پمپ آب خانگی و یا لوله های مخازن نداشتن دسترسی به مخزن مشکل را چنیدن برابر خواهد کرد.
مخزن ذخیره آب نباید در جایی تعبیه شود که مشکل استحکام سازه دارد زیرا در هنگام آب گیری وزن بسیار زیاد پیدا می کند.
مخزن باید در مکانی صاف و یکدست و بدون هیچ گونه لبه و تیزی تعبیه شود تا با سنگین شدن آسیب ببیند.
مخازن باید ثبات داشته باشند یعنی نباید به شکلی تعبیه شوند که در هر بار رفت و آمد ضربه و یا لغزشی در آنها ایجاد شود. این موضوع باعث خرابی اتصالات وخارج شدن آب بندی پمپ و مخزن می شود.
قطر ورودی و خروجی مخازن ممکن است با هم متفاوت باشند لذا قبل از خرید با هماهنگی لوله کش قطر مناسب ورودی و خروجی آب را در نظر داشته باشید. این موضوع باعث می شود اتصالات کمتری برای نصب پمپ و مخزن استفاده شود و در ضمن در فشار آب و خرابی پمپ تاثیر مستقیم دارد.

روش های نصب مخزن آب خانگی

برای نصب مخزن آب خانگی روش های مختلفی وجود دارد.

نصب مخزن آب در زیر خاک و یا محل تعبیه شده در پایین تر از سطح خانه:
در این روش با توجه به ابعاد مخزن مکانی در پایین ترین سطح خانه در نظر گرفته می شود و اگر وجود نداشته باشد گودالی ایجاد می شود.

کف این مکان به خوبی آرموتور بندی و محک کاری می شود تا پمپ استیبل شود. البته باید سطح کاملا صافی هم ایجاد شود.

پس از آن برای نصب پمپ آب اقدام به اتصال ورودی و خروچی پمپ آب به مخزن می کنیم. برخی از مهندسین پیشنهاد می کنند پس از نصب روی تانکر ذخیره آب پوشانده شود و برای دسترسی به مخزن یک دریچه تعبیه شود.

نصب مخزن آب بر روی سطح زمین:

عمومی ترین روش نصب مخزن ذخیره آب قرار دادن مخزن بر روی سطح زمین می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال پیام
1
پیام جدید
مشاوره خرید تهویه نوین
آماده ارائه مشاوره خرید هستیم!