هواساز هایژنیک

سیستم تهویه مطبوع هوا

قبل از پرداختن به هواساز هایژنیک یک تعریف کوتاهی از هواساز را مورد بررسی قرار می دهیم.

هواساز دستگاهی است که به منظور تولید هوا در تهویه مطبوع در حالتهای سرمایش و گرمایش به کار می رود. هواسازها معمولاً جعبه فلزی بزرگی است که شامل دمنده، کویلهای گرم و سرد، فیلتر، محفظه اختلاط ، تجهیزات کنترلی، صداگیر، لرزه گیر، دمپر و رطوبت زن میباشد. در واقع هواسازها فن کویل های بزرگی هستند که مطابق با کاربری، از فیلترها و فن های مختلف استفاده می گردد و در تولید هوای سرد و گرم و هوای تمیز جهت بیمارستانها و سالنهای تولید که نیاز به هوای تمیز دارند کاربرد دارند.

هواسازها به سه دسته هواساز معمولی ، هواساز فول فرش و هواساز هایژنیک تقسیم می شوند که در اینجا می خواهیم به تعریف هواساز هایژنیک بپردازیم.

هواساز هایژنیک چیست؟

جهت گرمایش و سرمایش و ایجاد فشار مثبت در مکان هایی که نیاز به هوای پاک (clean air )دارند از هواسازهای هایژنیک استفاده می شود. این هواساز قادر است هوای پاک را تا درجه خلوص 99/999% تهیه نماید.

مکان های که از هواساز هایژنیک استفاده می نمایند

مکان هایی مانند : بیمارستانها – اتاق های عمل – سالن های تولید و بسته بندی دارو – مکانهای زیارتی یا آثار باستانی که تجمع نفرات در آن زیاد میباشد ، سالن های تولید مواد غذایی و کلیه سالن های تولید محصولاتی که آلودگی و رطوبت هوا برای آن ها مضر است و نیاز به هوای پاک و استریل دارند ضروریست از این هواساز ها استفاده کنند.

فرآیند کار در هواساز هایژنیک

فرایند کار در هواساز هایژنیک بدین ترتیب است که ابتدا هوای محیط از روی پیش فیلترهای فلزی لانه زنبوری با سرعت مناسب عبور داده می شود. این فیلترها از ورود خاشاک و حشرات و ذرات درشت جامد جلوگیری می کنند، پس از آن هوای عبوری از سطح فیلترهای رولی یا پد فیلتر و یا فیلترهای کیسه ای عبور کرده و تادرجه خلوص 95 % پاک می گردد.

پس از این مرحله فیلتراسیون هوای عبوری وارد فن هواساز هایژنیک می شود که تامین هد مورد نیاز هوای عبوری را به عهده دارد. هوا پس از خروج از فن وارد فیلتر هپا شده که تا درجه خلوص 99/99 % پاک می شود و ذرات موجود در هوا تا قطر 0/3 میکرون جذب فیلتر می گردند. برای تمیز کردن بیشتر هوا از فیلترهای اولپا استفاده می شود که ذرات تا قطر 0/12 میکرون را جذب می کند.

چگونگی ضد عفونی هوا

در هواسازهای هایژنیک برای ضد عفونی هوا لامپ uv نصب می کنند که اشعه ی ماورای بنفش را در طول هواساز به هوای عبوری می تابد.برای سرمایش و گرمایش هوا از کویل های گرمایشی و سرمایشی در هواساز هایژنیک استفاده می شود. هواسازهای هایژنیک از ظرفیت cfm 2500 تا cfm 40000 تولید می گردند.

البته عمده کار شرکت تهویه نوین ایرانیان در سالن های مخابرات سرورها و زیر ساختها می باشد.

 

ارسال پیام
1
پیام جدید
مشاوره خرید تهویه نوین
آماده ارائه مشاوره خرید هستیم!